1 Ocak 2018

2017'den Tavsiye Fantastik Kitaplar...

Her yıl yüzlerce yeni kitap çıkıyor. Günümüzde en büyük derdimiz
sürekli aynı konulardan bahseden kitapları okumak...

Bu nedenle sizlere 2017'de okuduğum en özgün içerikli fantastik kitapları bir liste halinde
sunmaya karar verdim. Kim bilir, belki okumak gelir içinizden. :)
İçimdeki sen az biraz fantastik bir kitap; yer yer insanı üzen, yeri gelince ise güldüren bir anlatımı var. Susanna Ernst'ten ilk kez bir kitap okudum. Matt ve Amy'nin hikayesi bende olduğu gibi sizi de içine çekecektir. Mucizelere ve kadere inanıyorsanız okumadan geçmeyin.

Leah Thomas fantastik dünya anlayışıma bu kitapta yeni bir bakış açısı kazandırdı. Ollie ve Moritz mektup arkadaşı, ama asla bir araya gelemeceyekler çünkü Ollie'nin elektriğe alerjisi var, elektrikle teması canına mal olabilir. Moritz ise bir kalp piliyle yaşıyor. Hikayenin temeli bu şekilde oluşturulmuş ancak okudukça daha bir çok sürprizle karşılaşıyorsunuz. Bir şans verin derim. 
Vampir Akademisi ve Kanbağı gibi çoksatan kitapların yazarı Richelle Mead ise daha farklı ve çok daha naif bir hikaye yazmış.

Uzak Doğu kültürüne ait öğeleri seviyorsanız, bu kitabı da seveceğinize eminim, hikaye Çin'de geçiyor. Fei'ye hayran olacaksınız.


Bu yıl okuduğum en özgün içerik ve de en etkileyici kapak tasarımı bu kitaptaydı. Scott Hawkins'in temposu düşmeyen sade anlatımını ve zekasını çok sevdim. 

İçerik bakımından belki herkesin hoşuna gitmeyebilir, konusunu incelemenizi tavsiye ederim. Sadece bir hikaye olarak düşünerek okuduğumdan ben çok sevdim.


Hayalperver konu bakımında daha önce yazılmamış bir konuda güzel bir kitap, ancak yaş bakımından lise gençliği için daha uygun olacağını söyleyebilirim. Yine de ben severek okudum. 

Melissa Landers Yabancı'dan sonra Starfligt serisi ile sahalara döndü. Yabancı serisi de konu bakımından oldukça özgün bir kitaptı. Ancak anlatım bakımından Yıldız Gemisi'ni daha çok sevdim.

Temposu bir an bile düşmeyen bir kitap ve Solara & Doran'ı seveceksiniz.


Veronica Roth Uyumsuz serisinden sonra yeni bir galaksi, yeni krallıklar ve yeni halklar yaratmış.

Cyra ve Akos'u, Tris ve Dört'ten daha çok sevdim. Bir şans verin derim.Clayshhot adında bir kasabada başlıyor hikaye, bu kasabada on sekiz yaşın üstünde hiç erkek yok çünkü on sekiz yaşına gelince "yükselme" yaşanıyor.

Gray Yükselme'nin ve Konsey'in sırlarını öğrenmek için duvara tırmanınca hikayenin perde arkası ortaya çıkıyor. 

Not: Buradaki ülke başkanı ile Açlık Oyunları serisindeki başkan kötülük bakımından yarışır.
Andrew Shvarts, Game of Thrones'da aşina olduğumuz ismi önemli bir ailede piç olarak dünyaya gelme durumunu almış ve üzerine çok güzel bir hikaye yazmış. Seri olarak yayımlanacak hikayenin ilk kitabı Asil Piçler.

Savaş, komedi, heyecan, macera arıyorsanız, bu kitap doğru kitap.


Bilgisayarlarla aranız iyiyse ve çevrimiçi oyunlar oynamayı seviyorsanız bu kitap tam size göre. Ernest Cline hikaye içinde hikaye yazmış, bambaşka bir dünyanın kapılarını bizlere açmış. 

Wade Watts'a oyun tutkusuna ve zekasına hayran oldum. Film için kitabın hakları satın alındı. Yakın zamanda beyaz perdede de seyredebilirsiniz.

Ruhsuz serisinde ruhuma baygınlık getiren Jodi Meadows Yetim Kraliçe ile beraber gözde yazarlarım arasına girdi. 

Bir prenses aynı zamanda da bir casus ve de kahraman olan Wilhelmina'ya bayıldım. Kadın kahramanlar hakkında okumayı seviyorsanız pas geçmeyin derim.


Gözümün iki nurundan birisi olan Anthony Ryan, Ateş Kraliçe'sini çıkararak Kuzgunun Gölgesi Serisi'ne son noktayı koydu. Eğer hala okumadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. 

Vaelin'e zar zor veda ettim. On kitap daha yazsa beni kesmezdi. Bu dünyayı bırakmak istemedim ama bırakmak zorunda kaldım. Yastayım...Çöllerin Asisi de kahraman bir kadının hikayesi. Oyuncaklar yerine silahlar ve bombalar ile büyüyen Amani, makus talihini değiştirmek üzere yola çıkıyor. 
Amani ve Jin, Mavi Gözlü Haydut ve Doğu Yılanı...

Egzotik doğu kültürünün üzerine bir hikaye inşa etmiş Alwyn Hamilton.
Doğu ve doğu kültürü aslında bir nevi bizim olduğundan bazı yerlerde yazar eksik yazmış diye söylenmedim değil, daha iyi bir araştırma yapabilirdi. 

Ancak bütüne bakınca çok küçük parçalar olan bu kısımlar beni rahatsız etmedi.
Ve üzerine söylenecek söz olmayan Zaman Çarkı serisi, fantastik dünyanın ansiklopedisi
sayılacak bu eserlere bu sene başladım.

Gözüm yiyor vallahi diyorsanız buyurun beraber okuyalım. :)

16 yorum:

 1. İçlerinden sadece Kül Dağı'ndaki Kütüphane'yi okumuşum ama onu da beğenmemiştim :(( Zaman Çarkı'nın ilk kitabı elimde ama başlayamadım ben de hala :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kül Dağındaki Kütüphane'yi nedense ben çok beğendim. Zaman Çarkı gerçekten göz korkutuyor, ilk kitap hariç her kitap sekizyüz sayfa civarında. :D

   Sil
 2. Bir İz Bırak kitabını gerçekten çok merak ediyorum. :)
  Böyle bir yazı yazma fikri gerçekten çok güzel, fikrine sağlık. ^_^

  YanıtlaSil
 3. Benimle Asla Tanışamayacaksın'ı not alayım ben de...

  YanıtlaSil
 4. Hepsi çok güzel görünüyorlar. Bu kış, okuma etkinliği nedeniyle başlayamasam da Yetim Kraliçe çok ilgimi çekti, not aldım. İlkbahar'da artık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hadi bakalım, okuma şenliği için de gazan mübarek olsun. :)

   Sil
 5. vuhhuu zaman çarkı ha iyi cesaret valla benim gözümde büyüyor :)ama bu sene kayıp zamanın izindeye başlamayı düşünüyorum ben de bakalım fayting bize :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D O zaman fayting! :D Bakalım yıl sonunda bitirebiliyor muyuz?

   Sil
 6. hımmmm hiçbirini okumadım iyi oldu okuncak şey çıktııı :) zaman çarkına girmedim ben de şimdilik bakalım :)

  YanıtlaSil
 7. ben de zaman çarkını alabilsem okumak isterim :D
  veronica roth ve melissa landers da okumak istediğim yazarlardan..
  başlat' benzer konulu erabos var ama 2010'da yazılmış o.
  iyi okumalar!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erabos'u görmüştüm ama nedense okumak için elim gitmedi hiç... Veronica Roth ve Melissa Landers sevdiğim yazarlardan hayal güçlerine hayranım. :)

   Sil
 8. Böyle bir şey yazman çok güzel olmuş! Fantastik roman arayışlarımda iyi bir durak olacak teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil

Search

About

Bendenizle ilgili bilgiler için "Kim Bu Kız" sayfasına gidiniz lütfen.