27 Şubat 2023

2023 Ocak Ayı Okuma Raporu


Bu yıl başka bir sürü şeye daha ağırlık verdiğimden geçen seneki kadar verimli okumalar yapamayacağım sanırım. Yılın açılışını 7 kitapla yaptım, bakalım sonraki aylarda neler olacak?

Gönülçelenler: Aralığı 14 kitapla kapatınca yeni yılın ilk okuması şöyle hafifçe bir şey olsun demiştim... Ali Novak'ın Walter Erkekleri ile Hayatım kitabını da okumuştum ama bu kitap kesinlikle çok daha güzeldi. Tatlı bir ilk aşk hikayesi... Şöyle hiç birşey düşünmeden biraz zaman geçirmek istiyorum derseniz öneririm.

Yalnız Sıkıcı İnsanlar Kahvaltıda Parıldar: İsminden ötürü aldığım bir kitaptı Oscar Wilde'ın bu eseri. Bir konusu var diyemem. Küçük paragraflardan oluşan bir çırpıda okunabilecek, altı çizilecek güzel sözlere sahip bir eser.

Aziz Bey Hadisesi: İtiraf etmeliyim ki Suzan Defter üzerine de Aziz Bey Hadisesi'ni okudum ama hala Ayfer Tunç'un neden bu kadar övülen bir yazar olduğunu kavrayamadım. Sanırım birşeyleri kaçırıyorum ama ne?? Kısa ama etkili bir kitap olmasının yanında çok çarpıcı bir eserdi de diyemem. Okumak konusundaki kararı size bırakıyorum.

Ya Yarın Yoksa: En yakın arkadaşların aşık olduğunu itiraf edememe sorunsalı üzerine bir kitap. Yer yer aksasa da genel anlamda hoştu diyebilirim. Ancak yazar ya çaptan düşüyor ya da ne yazsa satar bağlamında bastılar bilemiyorum ama çok daha iyi eserleri mevcuttur Jennifer ablamızın.

Goriot Baba: BKK Ocak ayı kitabı olarak okuduğumuz bir klasikti. Detaylı yazı için şuraya müracaat edebilirsiniz.

Çoğu Zaman Derbeder: İçeriği hakkında bir fikrim olmadan indirimden aldığım bir eserdi. Ollie ve Will'in bir yaz aşkı yaşayıp sonra hiç beklemedikleri bir anda yeniden karşılaşmasıyla başlayan bir hikayelerini ele alıyor, okurken ben keyif aldım. Ancak herkese hitap etmeyecektir, içeriği araştırmadan almamanızı öneririm.

Misafir Odası: Sanırım ayın en etkileyici kitabı Misafir Odası idi. Bir arkadaşınızın ölmek için evinize geldiğini düşünün... Aslında ölmek için değil tedavi için geliyor ancak durum o kadar vahim ki; herkes ölmek için burayı tercih ettiğini düşünmeye başlıyor. Çarpıcı, sarsıcı ama hepimizin başına gelebilecek bir içeriği konu alan bir eserdi. Öneririm.

Bende durumlar böyleydi, şubatta görüşmek üzere...

Adios.

17 yorum:

 1. Ayy ne güzel okumalar okumalar. Özendim hemen bende okumaya sarılmalıyım :)

  YanıtlaSil
 2. Ben de yavaş yavaş okumaya başladım:) Yabancı Yayınları'nın kitaplarını çok seviyorum:)

  YanıtlaSil
 3. İlk ve son kitabı merak ettim, sonuncu kitap özellikle ilgimi çekti, not alayım.
  Ocak ayında ben de ilk kez 7 kitap mı ne okudum, normalde 3 4'te kalırım hep. Gerçi kütüphaneden aldığım kitapları da bitirmek için acele etmiştim, o yüzden çok oldu. :)

  YanıtlaSil
 4. Tebrik ediyorum sizleri. Keşke ben de bu kadar kitap okuyabilsem.

  YanıtlaSil
 5. Ben sadece bir adet kitap okuyabildim bu sene sizi tebrik ederim

  YanıtlaSil
 6. Son bir haftadır okumalara başladım ben de yoksa TV izlemekten kafayı yiycem 😬
  Ayfer Tunç'un kelimelerini çok seviyorum. Belki de doğru zaman sefikdi sizin için...
  Favorilerimden biri; Dünya Agrisi kitabıdır..
  Selamlar sevgiler 🪷

  YanıtlaSil
 7. Ben de eski okuma hızıma kavuşmayı çok istiyorum. Bu tarz paylaşımlar açıkçası itici güç oluyor. Teşekkürler.
  Bu arada bu kitaplardan ben Goriot Baba'yı severek okumuştum, diğerlerini ilk sizden duymuş oldum, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 8. Bence gayet verimli bir ay olmuş, çok hoş kitaplar da var zaten. Umarım gelecek aylarda da verimli, keyifli bir okuma maceran olur :) Bu arada Evde Yazar'a katılıyorum, böyle paylaşımlar sahiden özellikle şu son 1 ayda okuma düzenini hızını kaybeden kişilere itici güç oluyor. Ben de heveslendim görünce :)

  YanıtlaSil
 9. Verimli bir ay olmuş, tebrik ediyorum.
  İçlerinden bir tek Goriot Baba’yı okumuşum. Diğer kitapları duymamıştım.

  YanıtlaSil
 10. Sadece 3 kitap okuyabildim bu yıl, haftada 1 kitap bitirme hayalim vardı ama çabalamaya devam 😓

  YanıtlaSil
 11. ayfer tunç'u evvel otel ve taş-kağıt-makas ile tanıdım. ve o kitaplarla favori yazarım oldu. suzan defter zaten taş-kağıt-makas'tan çıkma bir pazarlama ürünü! Yazarın beni etkileyen yanı müthiş gözleme dayanan cümlelerinin yanı sıra bir kadın olarak erkek dünyasına, ruh izdüşümüne bu kadar hakim olması. özellikle evvel otel'de.. aziz bey hadisesi'de bir çok öyküden oluşan bir kitaptı. sanırım onu da pazarlama stratejisiyle tek parça çıkardılar. hülasa-ı kelam sevdiğimiz bir yazardır. belki diyorum evvel otel ve taş-kağıt-makas ile değişir fikriniz.

  YanıtlaSil
 12. Selamlar, günün en güzel öğünü kahvaltıdır bence. Bu düşünceden hareketle Wilde'ın kitabının ismi çok çekici geldi bana. İçerik konusunda bir şey diyemiyorum ama. Misafir Odası, konu olarak beni kendine çekti. Bu gibi durumlarda insan manen nasıl güçlü kalabilir? Yanıtını merak ettim...
  Ocak ayı raporunu okuyunca aklıma yeni yılda aldığım karar geldi. Ocak tamam ama Şubat ayında bu kararım aklıma bile gelmedi. Bu ay hiç yaşanmasaydı keşke...

  YanıtlaSil
 13. Misafir odası ilgimi çekti. Klasik okuyamıyorum ben çok zor okuyorum var mı bir formülü?
  Not: diğer hesabından giremeyen birgaripseyma :)

  YanıtlaSil
 14. armentrout kitaplarını okumak istiyorum ben de bir tanesini okudum ama okuycam :) ayferden kapak kızı yeşil peri ve osmanı okuuuu :) özellikle yeşil periyi :)

  YanıtlaSil
 15. Armentrout dedin canımı erittin, en son serisini ben de yarım bırakmıştım :((

  YanıtlaSil
 16. çoğunu okumamışım ama öğrendiğim iyi oldu:)

  YanıtlaSil

Search

About

Bendenizle ilgili bilgiler için "Kim Bu Kız" sayfasına gidiniz lütfen.