5 Şubat 2022

Kreş seçmek, seçememek. İşte bütün mesele bu.

Gönül adamım üç yaşına gelince kendisini kreşe vermeyi düşünüyorduk. Malum kendisi bir pandemi bebesi, sosyalleşmesi açısından iyi olur diye vardı bir umudumuz.

Lakin evdeki hesaplar çarşıya uymadı. Babaanesi ve dedesi mart sonunda temelli memlekete dönüş yapmaya karar verince, kreş başlangıcını Eylül ayından Şubat ayına çektik ve de hummalı bir arayışa başladık.

Öncelikle görüştüğüm her kreşe mutlaka tavsiye ile gittim. Hepsinde tanıdığım bildiğim birinin çocuğunun olmasına ve dost tavsiyesi almaya özen gösterdim.

Çevrede kreş çok o yüzden bir liste yaptım. Önce telefon ile görüşerek hepsinden ön bilgi aldım. Sonra da yüz yüze görüşmelere Çınar'la beraber gittik.

Çınar'ın gittiğimiz ortama nasıl tepki vereceğini görmek istedik. Bir de kreş görüşmelerine başlamadan önce kendisine kreşe giden arkadaşlarımın çocuklarının videolarından biraz gösterdim. Okul nasıl bir yer anlattım.

Ara ara okula gitmek ister misin diye sorduk. Tepkilerini gözlemledik. Okulda arkadaşların olduğuna ve gitmek istediğine karar verdi. Bizde ilk görüşmeyi bundan sonra yaptık.

İlk görüşmeyi en iyi anlatacak kelimeyi bana sorarsanız. Tek bir cevabım olur "fiyasko". Çınar'ın eylül ayında geçirdiği ağır gripten sonra biraz hastane fobisi oluştu. Gittiğimiz kreşi beyaz önlüklü öğretmenler yüzünden hastane sandı. Ağlaya ağlaya bir hal oldu. Benim en büyük umudumu bağladığım kreş de yaşadığımız travma yüzünden liste dışı kaldı.

Bu süreçte; en beklemediğiniz yer çocuğunuz için en iyisi olabiliyor, ben yaşayarak gördüm. Sonraki tüm görüşmelerden önce Çınar'ın okulu hastane sandığından bahsettim ve ilk önce örnek sınıf görmek istediğimizi söyledim. Saatli olarak randevu aldım. Ama tek bir kreş dışında hiçbirinde herhangi bir özen göremedim. Hatta en pahalı olan kreş geleceğimizi bile unutmuştu. Bir tur da orayı hastane sanarak travmasal bir deneyim daha atlattık.

Bizim için çocuğumuzun iyi bakılması, pandemi şartlarına uygunluk, kreşin servisi olması çok önemliydi. Geleceğimizi unutmayan, hatta girişte yer alan yüksek raflardaki tüm dezenfektan vb. ürünleri kaldıran kreşi tercih ettik. Çünkü Çınar en çok orayı sevdi. Hatta hemen orada arkadaş bile edindi. Bu kreşin artısı genellikle 2-4 yaş arası çocuklarla çalışıyor olmasıydı. 

Bebeklere karşı diğer kreşlere göre daha hassastılar. Bu nedenle kreşin hemen girişinden çocukların göreceği şekilde dizayn edilen bir alıştırma odaları mevcuttu. Çocuğum orayı çok sevdi ve diğer kreş randevumuza yetişmek için oradan çıkartmaya çalışsak da başaramadık. Burada da kreş öğretmeni imdadımıza yetişti ve Çınar geldi. Anladım ki gerçekten işi bilene bırakmak lazım.

Ayrıca benim en istemediğim şey koca bir servis aracıyla çocuğumun saatlerce gezdirilmesiydi ki bu kreşte butik servis araçları ile çocuklar gönderiliyor ve maksimum serviste kalış süresi 20 dakikayı geçmiyor. Ayrıca servis hostesi kullanılmıyor. Çocuk asla okulla bağı olmayan kimseye teslim edilmiyor. Bu nedenle okuldan görevli getiriyor servisle çocuğunuzu.

Görüştüğümüz kreşlerin hepsi hasta çocuk kabul etmediğinden bahsetti. Biraz burnu bile aksa eve gönderiyoruz dediler. Bu kısmı garip bulmamıştım aslında, lakin anlaştığımız kreş bana yakındaki bir hastane ile anlaşmalarının olduğunu ve herhangi bir hastalık vs. durumunda da hastane yardımı aldıklarını söyleyince aklımda bir ampül yandı. Mesela diğer kreşlerde böyle bir durum yoktu ve oldu ya acil bir durum meydana geldi velisi gelip çocuğu alana kadar bekleyecekler miydi? Açıkçası sonradan düşününce diğer kreşlerin bu konu hakkında bana bilgi vermemesi garip geldi.

Benim ayrıca en irite olduğum durum en pahalı kurumun, olası müşterilere karşı özensiz yaklaşımı ve çevredeki diğer kreşlere karşı takındığı kötüleyici tavırdı.

Görüştüğüm diğer hiçbir kreşte böyle bir tavır görmedim. Ekstra olarak kırtasiye masrafı isteniyor ancak ekstra yemek parası da isteyen bir kurum vardı ki fiyatları çevre ortalamasının da üzerindeydi. Bu durumu da ayrıca acayip buldum.

Anlaştığımız kreşte pandemi nedeniyle dışardan branş öğretmeni kabul edilmiyor. O nedenle bu sene tüm eğitimleri okulun öğretmenleri veriyordu. Diğer kreşlerin tek artısı ekstra verdikleri eğitimlerdi, ancak hiçbirinde de burdaki özeni göremedim.

Yine anlaştığımız kurumun bu süreçte hiç covid vakası yaşamaması ve bu nedenle hiç kapanmaması da benim tercih nedenim oldu. Birçok arkadaşım kreşten eve covid getiren çocuğu nedeniyle zor zamanlar atlattı. Zaten bir kez covid atlatan çocuğum tekrar yakalansın da istemiyorum açıkçası.

Yani işin özeti, bütçenize uygun ve çocuğunuzun en iyi tepki verdiği kreşi seçebilirsiniz bence. Kreşlerin zaten çalışabilmesi için tüm belgelerinin mevcut olması gerekiyor. Belgeleri görmek isteyebilir, öğretmenlerin hepsinin ilkyardım eğitimi olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bu konular önemli.

Geriye kalan ek dersler vs. tamamen sizin bütçenize bağlı, çünkü ne kadar ek ders o kadar da ek masraf açıkçası. Kreşte olmayan ek eğitimlerden jimnastik için yakınlarda bir kurum var bende yazın bi kaç ay çocuğum için orayı değerlendirmeyi düşündüm. Böyle çözümler de oluşturabilirsiniz.

Umarım kafa karışıklığınıza, bir karışıklık da ben eklememişimdir.

Yeni kreş velisinden sevgilerle.

20 yorum:

 1. Çocuğu önceden alıştırıp, onun kararını da dikkate almak önemli. Çok iyi yapmışsın. Zaten bu devirde her şey masraflı bir de çok para isteyip özensiz davranan yeri ben de istemem. Çok özellikli bir yerdense çocuğun mutlu olması, iyi hissetmesi önemli bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umuyorum ki doğru bir karar olmuştur da güzel sonuçlar alırız. Beni desteklediğin için teşekkür ederim Duygucum. :) Çok kalp.

   Sil
 2. İçinize sinen bir kreş bulup kaydolmanıza sevindim. İnsanı en çok yoran şey belirsizlik oluyor, kesin karar verilene dek geçen araştırma, deneme, karşılaştırma süreci stresli ve biraz yıpratıcı. Kreşe bir kez alıştı mı o kadar kısa sürede değişip gelişiyor ki çocuklar insan acaba daha erken mi başlasaydı demekten alamıyor kendini :) Benim kızım 2 yaş 2 aylıkken başlamıştı kreşe. Tek tük kelimeler söylüyordu sadece. Kreşe başladıktan sonraki 1 ay içinde şakır şakır konuşup tüm yemeklerini kendi kendine yer haline gelmişti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle belirsizlikten hoşlanmıyorum. Kararımı verdiğimde sonuçlar iyi veya kötü de olsa belirsizlikten daha iyi geliyor bana.
   Yemek yeme konusunda heyecanlandım şimdi, umuyorum benim çocuğumda o yönde gelişir. :)

   Sil
 3. en pahalı olan en iyisi olmuyor genellikle çoğu şeyde. güzel bir seçim yapmışsınız bence

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar parayı niye istiyorlar ki iyi hizmet de sunmayacaklarsa diye düşündüm durdum ama cevabım yok. Teşekkürler Ahmet. :)

   Sil
 4. iyi hadi hayırlı olsun. demekki öğretmenler hemşire doktor gibi giyinmesinler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kreşlerde beyaz önlük kaldırılsın diye kampanya başlatsam mı ne dersin? :D

   Sil
 5. Aklınıza yatan bir kreş bulabilmenize çok sevindim. :)

  YanıtlaSil
 6. Aynı durumu bizde yaşadık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım bir yerde herkesin başına gelen bir durum oluyor, kreş ihtiyacı varsa.

   Sil
 7. Youtube'da bir arkadaşım vardı okulda özel öğrencilere ders veriyordu. Pandemi çıktığında yeni öğrencileri okula alacakları zaman maskeli balo gibi bir etkinlik düzenlemişler. Çocuklar maskeyi sevsin alışsınlar diye. Beyaz önlük her ne kadar faydalı gibi görünse de kreştiler buna alternatif üretebilirler aslında. Sanırım birçok çocuk doktor korkusu yaşıyordur. Benim çocuğumda da vardı bu korku.
  Hayırlı olsun, Çınar'ın daha ilk günden çevresi olmasına sevindim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.
   Maskeli balo gerçekten çok iyi bir fikirmiş. :)
   Doktor korkusu hemen her çocuktaa vardır desem, yalan söylemiş olmam sanırım. Bizim kreşte beyaz önlük yok Allahtan.

   Sil
 8. Bizim buralarda görücü gezen teyzeler olur oğullarına kız bakar,ben oğlum için kreş bakma serüvenini böyle tanımlamıştım "kız bakar gibi"diye:)Sallanan prizler,villadan bozma dik merdivenliler neler neler var hafızamda dün gibi.Ama zaman deli bir şey,sabahları yatağında 43 numara ayaklarıyla yatan bebeğime bakınca tekrar tekrar anlıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Hahahahaha, 43 numara ayaklı bebek vayy be. Demek ki zaman değişse de kreş mevzuları hiç değişmemiş.

   Sil
 9. Kızım eylülde 3,5 yaşında olacak. Biz de kreşe vermeyi düşünüyoruz. Çevremizde çok fazla seçenek yok ama olanlar arasından en iyisini seçmeye çalışacağız.

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler. Ara ara kreş günlüklerini yazarsan bizim gibi acemi annelere yardımcı olmuş olursun :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Şu anda psikolojik olarak kreşten koşarak uzaklaşmak istiyorum ama ufukta güneşli günler göründüğünde yazarım tabi.

   Sil
 10. Çok detaylı ve rehber niteliğinde bir yazı olmuş yeni kreş velisi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim efenim, ilerde bir gün lazım olur belki. :)

   Sil

Search

About

Bendenizle ilgili bilgiler için "Kim Bu Kız" sayfasına gidiniz lütfen.